Барабуля чорноморська або султанка (Mullus barbatus ponticus) – морська зграйна риба родини барабулевих. Зустрічається в Чорному та Азовському морях. Харчується дрібними молюсками, рачками, черв'яками.

Тривалість життя складає близько 10 років. Довжина тіла може бути до 30 см, вага – до 120 грамів. Тіло видовжене, стисле з боків. Спинний та анальний плавці короткі. Голова велика, з майже вертикальним рилом і високо посадженими очима.

chornomorska barabulia

Маленький рот, який розташований в нижній частині голови, має дрібні зуби-щетинки, з підборіддя звисають два довгих вусики. Тіло нерівномірно забарвлене червоним кольором, черевце – сріблясте зі світло-жовтими плавцями.

Мешкає барабуля поблизу морських берегів на невеликих глибинах – 15-30 метрів, хоча трапляється і на глибині 100-300 метрів. Султанки, як правило, тримаються зграями біля дна, практично не піднімаються в товщу води.

Віддають перевагу м'якому мулистому або піщаному ґрунту, але можуть жити і на ракушняку та кам'янистому дні. Шукати їжу барабулі допомагають довгі вусики: риба повільно переміщується по дну і ретельно «обмацує» його поверхню вусиками в пошуках дрібних донних тварин.

Статевої зрілості досягає на другому-третьому році життя. Нерест триває з травня по серпень на глибині від 10 до 55 метрів, поблизу мулистого або піщаного дна. Кожна самка відкладає ікру в кілька порцій, загальна плодючість за сезон становить від 4 до 100 тис. ікринок. Запліднена ікра піднімається у верхні шари води і через три доби з неї виходять личинки.

Молодь харчується в товщі води дрібними тваринними організмами. Приблизно через 1,5-2 місяці мальки підходять до берегів і, досягнувши довжини 4-6 см, опускаються на дно та набувають типового для дорослих особин вигляду і забарвлення.

Барабуля – цінна промислова риба. Вона має ніжне, смачне м'ясо і високо ціниться як делікатесний продукт.

Розрахунок за незаконне добування чорноморської барабулі здійснюється відповідно до постанови КМУ від 21.11.2011 р. №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів». Так, компенсація за одну виловлену особину цієї риби становить 85 грн.

Довідкова інформація:

Родич чорноморської султанки – барабуля звичайна, яка живе в Середземному морі. Ця риба користувалася дуже великою популярністю в стародавньому Римі. Згідно з переказами, вартість великої султанки складала рівну за вагою кількість срібла.

Джерело: Державне Агенство Рибного Господарства

info@ribachok.in.ua