Асоціація рибалок України нагадує:

 Протягом останніх двох зимових місяців погода мінлива, то морози, то відлига. Як наслідок, річка Дніпро вільна від льоду. Тільки по затоках та на озерах стоїть лід. Місцями він в вимоїнах, крихкий, і тому небезпечний. Багато рибалок люблять зимову риболовлю і чекають лід, як свято. Але не слід при цьому забувати Правила безпеки поведінки на замерзлий водоймі.

pravyla povedinky na lodu

Адже саме нестійкий лід та ігнорування цими Правилами і стає причиною трагедії. Холод відступає і поступається місцем теплій погоді. Лід тане, він стає вже не такий міцний, на ньому з'являються промоїни, а місцями і відкрита вода. У цей період риба особливо активна і тому завзяті рибалки прагнуть на цей небезпечний лід. У цей період потрібно бути особливо уважним на льоду - говорить глава Асоціація рибалок України Олександр Чистяков - Я не збираюся Вам розповідати всякого роду «страшилки», а тим більше відмовляти займатися своєю улюбленою справою - рибалкою.

Ні! Хочу лише нагадати Вам про елементарні Правила безпеки поведінки на льоду, щоб ніщо не затьмарило зимової риболовлі, і Ви могли б уникнути усіляких непорозумінь на ній:

Нескладні Правила поведінки на льоду, які вбережуть Вас від неприємностей

Пересуватися на кризі треба по вже протоптаним стежкам або слідам на льоду. Якщо їх немає, маршрут свого руху необхідно продумати заздалегідь ще на березі.

- Якщо товщина льоду менше 5-7 сантиметрів, то виходити на нього небезпечно. Надійний лід має синій або зеленуватий відтінок.

- Заходити на лід і виходити з нього безпечніше в місцях, де мілина, бажано, щоб ці місця не були укриті снігом, що може приховувати різні тріщини і розломи. Пересуватися по льоду краще протоптаними стежками.

- На самоті по тонкому льоду рибалити ризиковано. Але якщо вийшли на лід компанією - розосередьтеся, та не збирайтеся в одному місці. Якщо йдете по льоду групою - то йдіть поодинці з інтервалом мінімум в 5 метрів. При виході на лід обов'язково захопіть з собою мотузку довжиною близько 10-15 метрів.

- Обходьте місця зі швидкою течією. Місця, де в річку впадають струмки, де скидають відпрацьовану теплу воду. Не наближайтеся до тріщин, проталин, вмерзлих в лід гілок, водоростям, осоки ...

- Якщо Ви використовуєте на рибалці намети, то тільки призначені для зимової риболовлі, вони своєю конструкцією відрізняються від звичайних «літніх». У зимових наметах краще вихід, більше простору для огляду.

- Верхній зимовий одяг, бажано, щоб був на блискавці, а рюкзак і ящик з снастями одягайте тільки на одне плече, щоб у разі необхідності від них можливо було б швидко звільнитися.

- У підозрілих місцях перевіряйте товщину льоду пішнею. Але бийте їй не у себе під ногами, а трохи убік. Якщо лід пробивається з одного удару, то негайно повертайтеся назад.

- Лід проламується миттєво зазвичай при «останньому» льоду. Перед проломом першого льоду відбувається деяке просідання і характерне потріскування. Якщо Ви помітили або почули подібні ознаки, то негайно залишити цю небезпечну ділянку. Повертатися краще по своїх же кроках.

Особливу увагу приділяйте місцям потенційної небезпеки:

- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або підприємства);

- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;

- обминайте ділянки, вкриті товстим шаром снігу - під снігом лід завжди тонший;

- тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку;

- особливо обережно спускайтеся з берега; лід може нещільно з'єднуватися із берегом, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи підошви взуття від льоду.

Зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання Правил поводження на льоду:

- не пробивайте поруч багато лунок;

- не збирайтеся великими групами на одному місці;

- не пробивайте лунки на переправах;

- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;

- завжди тримайте напохваті міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;

- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Не виходьте на лід в темну пору доби.

Не залишайтесь наодинці на кризі (особливо небезпечний "перший" та "останній лід"). Подбайте, щоб з Вами завжди був товариш, готовий допомогти у випадку провалювання під лід.

Не носіть на плечах сумки, рюкзаки (особливо на двох лямках) під час пересування по кризі - речі слід переносити в руках, щоб у випадку провалювання під лід можна було швидко звільнитися від них.

Подбайте щоб Ви мали при собі напохваті "рятувалки": загострені штирі із зручним захватом, з якими Ви зможете у разі потреби витягти себе з ополонки (без них руки будуть ковзати по кризі і Вам буде важко зачепитися за слизький лід).

Якщо провалилися на кризі

Широко розкиньте руки щоб опертися на краї льодового пролому та щоб не зануритися з головою. Дійте рішуче та не лякайтеся - тисячі людей провалювалися і змогли врятуватися.

Намагайтеся не обламувати краї ополонки, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми (або перевернувшись - спиною) і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосуватися і діяти так, щоб тіло займало якнайбільшу площу опори на кризі.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться від ополонки, а потім повзіть в той бік, звідки Ви прийшли і де міцність льоду перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод спонукатимуть Вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а вже там - не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплому приміщенні, де розітріться, переодягніться в сухий одяг та випийте гарячого чаю.

Якщо у Вашій присутності на льоду провалилася людина, негайно сповістіть їй, що йдете на допомогу (цим Ви трохи заспокоїте її). Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і вже на них підповзайте до ополонки. Наближайтесь до пролому тільки підповзаючи та широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опинитесь і Ви. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв'язані разом ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра до пролому.

Надання допомоги людині, яка провалилася під лід!

При наданні допомоги людині, які провалилася під лід, не можна рухатися до неї на повний зріст, тому що існує небезпека самому потрапити в біду. До потерпілого потрібно наближатися лежачи, розкинувши руки й ноги.

Для надання допомоги можна використовувати підручні дошки, драбину, жердини та ін. Лежачи на одному з таких предметів, закріплених з одного боку мотузкою за щось на березі чи за край криги, рятувальник повільно просувається до потерпілого на відстань, яка дозволяє йому подати мотузку, пояс чи багор. Потім, особа яка надає допомогу, відповзає назад і поступово витягує на лід потерпілого.

При наданні допомоги в місцях, де є промоїни чи битий лід, використовуються спеціальні засоби – рятувальні шлюпки на полозках, на яких наближаються до потерпілого за допомогою кішки та багра.

Якщо для надання допомоги немає нічого, тоді 2-3 особи лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо.

До медична допомога людині, яка провалилася під лід і врятована, повинна бути направлена на запобігання подальшого переохолодження.

Прес служба Асоціації рибалок України