Навколо COVID-19 і ролі в його розповсюдженні домашніх тварин існує величезна кількість міфів. Багато їх власники побоюються, що коти і собаки є носіями цієї інфекції. Розібратися, чи переносять домашні тварини коронавірус, можна, ознайомившись з висновками вітчизняних і зарубіжних дослідників.

coronavirus pets

Чи є домашні тварини носіями коронавірусу?

Вважається, що пандемія коронавірусу почалася від використання м'яса та морепродуктів в китайському містечку Ухань. А конкретніше - від вживаних в їжу кажанів. Логічно було б припустити, що і інші тварини можуть стати носіями цієї інфекції. Вірусологи проводять безліч досліджень на предмет поширення захворювання серед тварин, ймовірність зараження домашніх вихованців, а від них - людини.

Чи хворіють тварини на коронавірус?

Всі, напевно, пам'ятають ситуацію, коли українка не могла вилетіти з Китаю, оскільки у неї була з собою собачка. Це попри те, що тоді експерти вже доводили неможливість передачі коронавірусу людям через тварин. Хоча у світі є випадки діагностування даного вірусу у тварин. Наприклад, його виявили у тигриці в зоопарку Нью-Йорка.

Це підтверджено Товариством охорони дикої природи США та Національної ветеринарної служби. Почалося все типово - з сухого кашлю і втрати апетиту. Одна з версій - зараження тварини від працівника зоопарку, який хворів без симптомів. Однак Український МОЗ не готовий підтвердити можливість поширення коронавірусу від домашніх тварин до людини або навпаки. Віктор Ляшко, головний санітарний лікар країни, теж підтримав цю версію. Він підкреслив, що дана проблема потребує наукового обгрунтування.

Зовсім недавно Ветслужба Бельгії підтвердила наявність COVID-19 у ще однієї тварини - домашнього кота, який найімовірніше заразився від свого господаря, який мав яскраво виражені симптоми захворювання. Кіт також важко дихав, мав діарею, але з часом видужав. Бельгійські експерти стверджують, що це не найтиповіший випадок, а зараження домашніх тварин від людей трапляється, але дуже рідко.

Чи варто побоюватися за життя вихованців?

Як це не дивно, жодного випадку зараження COVID-19 людей від домашніх вихованців виявлено не було. Також статистика показує, що вірус впливає переважно на котячих. Адже випадок зараження собаки зафіксований лише один - в Гонконзі. Але дана тварина теж отримала вірус від своєї господині, госпіталізованої через дане захворювання. Жінка незабаром одужала, а от її собака померла. Як стверджують вчені, це сталося від коронавірусу.

Чи можливий обмін коронавірусом?

Олександр Тодорчук, глава зоозахисного руху України UAnimals, стверджує, що тварини не в силі заразити людину коронавірусом. Адже під час переходу між різними видами вірус мутує і утворює нову форму, безсилу проти первинних носіїв. ВООЗ також інформує, що між коронавірусами багато таких, до яких схильні коти і собаки. Однак підтверджених даних щодо COVID-19 не існує.

Водночас СDC, Американський Центр контролю і профілактики вірусних захворювань, повідомляє, що існують підтверджені випадки передачі COVID-19 домашнім тваринам від їх хворої людини. А ось зворотного зараження зареєстровано поки не було. Однак вчені Іллінойського університету вказують на те, що тест тигриці, що хворіла на коронавірус, майже на 100% ідентичний людському.

Чи тестуються тварини на COVID-19?

В цьому випадку було отримано офіційний дозвіл на проведення тестування. А ось у більшості тварин, що хворіють не виражено або безсимптомно, ніхто ніяких проб не бере. Відповідно і робити висновки про якісь закономірності неможливо. Тим більше в Україні, де ситуація з тестуванням на коронавірус людей не найпозитивніша, що вже тут говорити про тварин. Навіть Національна ветслужба США не рекомендує власникам домашніх тварин самостійно тестувати своїх вихованців на наявність COVID-19. Однак при цьому представники відомства допускають можливість в майбутньому системного обстеження таких пацієнтів. Адже ситуація, що склалася примушує діяти з метою з'ясування всіх можливих шляхів інфікування. Також свідомих кошатніків і собачників турбує питання, як захистити домашніх тварин від коронавірусу.

и обмежувати контакт з тваринами?

Підтверджених фактів передачі COVID-19 від домашньої тварини до людини або навпаки не існує. Однак американські лікарі, в тому числі ветеринарні, рекомендують власникам тварин дотримуватися певних рекомендацій:

  • Не допускати контакту хворих людей з тваринами і навпаки;
  • При симптомах у тварини або власника - звертатися до лікаря;
  • Здійснювати вигулювання своїх вихованців в безлюдних місцях;
  • Після прогулянок мити лапи тварини, а також поводок та аксесуари;
  • Утримувати корм тварини в чистоті, забезпечувати свіжим питвом;
  • Піддавати обробці посуд та інші предмети побуту тварин;
  • Ретельно мити руки після кожного контакту з домашніми вихованцями.

І на останок. Власники домашніх тварин під час карантину виявилися в привілейованому становищі. Адже навіть в найсуворіший період дозволений їх вигул на вулиці. Крім того, італійські вчені (інститут статистики Катандзаро) висунули версію, що власники домашніх тварин рідше хворіють на коронавірус. А в разі інфікування на COVID19 набагато легше його переносять. Аналогічний ефект спостерігається і у тих, хто працює з ВРХ. Тому утримання і правильний догляд за тваринами - це завжди приємно і корисно.

info@ribachok.in.ua