Походження та еволюція конейПоходження та еволюція коней

Близько п'ятдесяти мільйонів років тому, під час третинного періоду кайнозойської ери клімат був вологий і теплий, а Земля була покрита тропічними болотистими лісами. У цих лісах на території Північної Америки з'явився маленький еогіппус, з якого почалася еволюція цих тварин.

Еогіппус - тварина невелика, досить незграбна і малосимпатична. На задніх ногах у нього було по чотири пальці, на передніх - три. У той час Євразія і Америка були з'єднані, тому еогіппуси легко перебралися на захід. Там від них пішли палеотеріі, великі важкі тварини, які швидко вимерли. А від еогіппусів, що залишилися на батьківщині, стався орогіппус, далі - трипалий мезогіппус. Зі зміною клімату лісу стали зникати, замінюючись преріями, і мезогіппуси були змушені пристосовуватися.

Змішання підродів непарнокопитних неможливо. Іншими словами, якщо схрестити, наприклад, коня і віслюка, то отримана особина не розмножується. У матері-коня і батька-віслюка народиться мул, якщо навпаки - лошак. Але ні мул, ні лошак не матиме потомства, навіть якщо схрещувати їх з куланами або зебрами. У дуже-дуже рідкісних випадках народжувалися мулиці, але навіть у них потомство - або звичайний кінь, або мул, тобто нові форми не виникають.

Ще через якийсь час позаду залишилися ще кілька стадій розвитку прабатьків коней (міогіппуса, мерікогіппус), і, нарешті, з'явився гіппаріон, швидкий і стрункий володар прерій. У нього було по три пальці на ногах, але бігав він уже на одному. Мезогіппус був зростом близько півметра, а гіппаріон - майже втричі вище.

Гіппаріони широко поширилися по всій Америці і Євразії, палеонтологи в величезних кількостях знаходять їх останки. Але, тим не менше, гіппаріони теж вимерли, а сучасні коні походять від їх найближчого родича - однопалого пліогіппуса. До середини четвертинного періоду стародавній кінь вже сформувався, далі лише удосконалювалася.

Можна сказати, що походження і еволюція коней, на думку більшості вчених, питання закрите. В результаті похолодань, і потеплінь, змін умов проживання за час четвертинного періоду виділилися чотири групи непарнокопитних - коні, віслюки,  напівіслюки та зебри. До першої групи належать всі сучасні породи домашніх коней, дикий кінь Пржевальського, а також тарпан - дикий кінь, не піддавався прирученню, а тому повністю була знищенний людиною в дев'ятнадцятому столітті. До напівослів відносять куланів, кіангов і Онагр - всі ці тварини дикі. У Підрід зебр найвідоміші і численні представники - гірські зебри, квагга і зебри Греві. Примітно, що жоден вид зебр не піддається дресируванню.

Спочатку людина приручила собаку, вівцю, козу, а потім осла - це сталося приблизно в четвертому столітті до нашої ери. Далі - верблюда, а коня - в останню чергу. Набагато пізніше, ніж у інших народів, коні з'явилися у арабів, але це не завадило створити їм одну з найкрасивіших, витривалих і жвавих порід.

info@ribachok.in.ua