Рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

zaets vzimku vidi zajtsiv ta yak vpolyuvatiЗаєць взимку, види зайців, та як вполювати зайця?

У зайців чудовий слух, гарний нюх, але слабкий зір. Вони дуже потайливі й обережні. Від природних ворогів - вовків і лисиць - вони врятуватися можуть тільки втечею. Для цього вони мають довгими і міцними ногами, на яких швидко бігають (русаки - до 70 км / год).

Для беззбройного людини далеко не нешкідливі: довгими кігтями на сильних задніх лапах заєць може завдати глибокі рвані рани.

Полювання на зайців взимку - найдоступніший вид промислу для початківців. Але він цікавий і для досвідчених мисливців.

Опис сімейства зайців

За біологічною класифікацією загін зайцеподібних ссавців включає сімейства зайцевих та пищух - маленьких тварин з короткими вухами, схожих на бабаків, які мешкають в РФ на південному Уралі, півдні Сибіру.

Сімейство зайцевих включає кілька пологів власне зайців і пологи кроликів. Але глибоко помиляються ті, хто вважає що кролик - це одомашнений заєць. Дикий кролик в наших краях живе в Ростовській області, на Північному Кавказі, Ставропольському і Краснодарському краях, на Україні. Живуть кролики в самостійно побудованих норах, в колі сім'ї. Їх дитинчата народжуються безпорадними. В них однаковий окрас цілий рік. Вуха коротше, ніж у зайців і самі вони менше розміром. З зайцями не схрещуються. Легко піддаються прирученню.

Тридцять видів зайців поширені по всій планеті, крім Австралії, де живе безліч диких кроликів, і Антарктиди. На території РФ водяться види біляк, русак, толай, маньчжурський заєць. Це тварини-одинаки. Прирученню не піддаються в принципі. Зайців рідко можна зустріти навіть парами. Змінюють колір шкіри по сезонах: влітку сірі, взимку - білі. Самі нори риють, по можливості використовують житло, що пустує в інших тварин, в основному сплять де доведеться, або риють для гнізд невеликі тимчасові ямки.

Турботою про дітей себе не обтяжують, народивши дітей під кущем, зайчиха, через 5-6 днів залишає їх назавжди. Через це більшість зайчат в перші тижні життя стають жертвами хижаків і мисливців. Заєць-біляк мешкає в лісовій тундрі, частково лісостеповій зоні Росії, від європейської частини до Далекого Сходу. Вуха коротше чого у русака. Довжина тіла від 44 до 65 см, вага від півтора до 4,5 кг. У них короткий круглий білий хвіст. Широкі лапи дають навантаження на грунт на порядок менше, ніж у собаки, що дозволяє зайцеві без труднощів тікати навіть за дуже пухкому снігу.

Взимку заєць-біляк білосніжного кольору, але кінчики вух - чорні. На жирування (годівлю) виходить із заходом сонця, закінчує її до світанку. У відлигу, снігопад і дощ часто не виходить на годівлю зовсім. Заєць-русак крупніше біляка: вага 4-7 кілограмів, довжина 57-69 см, вуха довші, ніж у біляка, хвіст клиновидний чорно-бурого або чорного кольору. Зимове фарбування лише трохи світліше літньої. Білосніжними русаки не бувають. Поширений русак в основному в європейській частині країни і в степових районах РФ. Мешкає на відкритих просторах: луках, полях, галявинах, узліссях.

Тяжіє до місць проживання людини (особливо взимку) і водойм. Бігає швидше біляка. Зовні схожий на русака заєць толай, що мешкає в Південній Сибірі, ​​Забайкаллі, на півдні Уралу. Від біляка він відрізняється темною подпушью. На Далекому Сході живе маньчжурський заєць, схожий на кролика. Існує також гібрид русака і біляка - Тумак. Це маловивчені мисливцями особини, досить великі за розмірами.

Види полювання взимку на зайця

З нарізною зброєю на зайця вагою від 4 кг полюють взимку на відкритій місцевості наганянням, з манком, скрадом. При цьому до зброї та боєприпасів пред'являються досить жорсткі вимоги: вони повинно мати можливість вразити ціль з відстані до трьохсот метрів. Це можливо лише при відмінній настильності траєкторії кулі і купчастості стрільби, кратності прицілу не менше 6.

Зброя повинна бути добре пристреляною, бажано в реальних умовах полювання. Приціл із змінною кратністю можна використовувати замість бінокля для пошуку звіра. При стрільбі переводимо приціл на максимальну кратність. Добре також мати оптику з вбудованим далекоміром. Дрібний калібр підійде лише при стрільбі на дистанції не більше 70 метрів. Для полювання на зайця потрібна мінімум проста двостволка 12-16 калібру. Одноствольне однозарядну рушницю простіше, чи не малоефективно: другий постріл в більшості випадків життєво необхідний.

Оптимальна відстань для пострілу - 15-55 м. Дріб на зайців при стрільбі з далеких дистанцій далекобійними патронами підійде від №1 до 0. При стрільбі з 30-40 м потрібні стандартні патрони з дробом №2, №3. З ближній дистанції (до 25 м) можна застосовувати дріб №4. Стріляти треба при цьому з циліндра або получок. Для спорядження патрона іноді використовують хрестовину з ватману, що вставляється після повстяних пижів. При температурі нижче -15 градусів треба застосовувати патрони з деревоволокнистих або повстяними пижами. Для спорядження далекобійних патронів застосовуємо поліетиленові контейнери або контейнери, в яких дріб присипана сухим борошном картоплі. Щоб на патрони не потрапив сніг, носити їх слід у закритому патронташі. Але кілька штук все ж покладіть у ближню кишеню, щоб при нагоді швидко перезарядити рушницю.

На зимовому полюванні цілимся при стрільбі: в передні пазанки біжачого зайця в крижі близько сидячого звіра у верхню частину лопатки сидячого збоку трохи вище його вух зайця, що біжить від мисливця трохи вперед зайця, що біжить в гору або з гори.

Полювання наганянням

Здійснюється компанією з п'яти-семи чоловік. Ділимося на стрільців і загоничів. На русаків полюємо в полях і луках, у лісі - на біляка. Вибираємо угіддя з найбільшою кількістю слідів. Русак тікає по прямій, біляк - по колу або зигзагами. На русаків можна полювати по чорнотропі, на біляків - краще по снігу на лижах

По чорнотропі

При полюванні на землі, не укритою снігом білосніжний заєць-біляк, легка здобич. У кущах і лісових масивах він видний здалеку. Русаки влаштовують лежання за будь-якими укриттями на місцевості, зриваються з місця при найменшій небезпеці. Важливо поводитися дуже тихо і вміти вистрілити вчасно.

Тропленням

Троплення, або читання слідів - найцікавіший вид зимового полювання. Тут потрібна не стільки якісна зброя, скільки добре знання звичок звіра, кмітливість і витривалість. Біляка можна помітити тільки по чорних очах і носі. Лежання русака визначають по жменьці землі, яку вони викопують для лежання. Його присутність помічають по обгризаних стеблах на озимині.

З підходу

Найпоширеніший вид зимового полювання на зайців. Для нього бажано вибрати маловітряну вологу погоду, в яку ваші кроки майже не чутні, а зайці міцно сплять. Зайців шукають у улюблених місцях лежання: під маленькими ялинками, під кущами ялівцю, поваленими деревами,  на краях болотів, лугів і полів. Важливо бути завжди готовим до пострілу: почувши загрозу, заєць тікає миттєво.

Умови успішного полювання

Для успішного зимового полювання ідеальні відсутність вітру, що випав з вечора сніг, температура близько -2 ° С. На жаль, такий збіг буває досить рідко. Найважче полювати: при пронизливому вітрі і морозі -15 ° С; під час пороші, швидко замітаються сліди; по чернотропі, коли майже не видно слідів; якщо вранці не випав свіжий сніг і зайці неохоче встають з лежання, залишаючи дуже короткі сліди. Полювання з засідки влаштовується затемна до сходу сонця в місці передбачуваного годування зайців: близько скірти, біля самотнього житла, де звір може знайти на городах залишки неприбраних овочів. Треба зачаїтися і чекати зайця, який прийде підкріпитися. Важливо не переплутати його з собакою чи кішкою.

Короткий підсумок полювання

Полювати на зайця взимку досить складно, але цікаво. Для цього треба розвинути в собі навички інтелектуального полювання: навчитися читати сліди, вивчити звички тварин. Існує маса способів приготування дивовижної смачної заячини, так само як і методів вичинки заячих шкур. Але все ж важливіше, ніж трофей, сам процес полювання. Це чудове задоволення!