Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна

На території ландшафтного заказника державного значення «Сулинський» в адміністративних межах Полтавської та Черкаської області, на річці Сула і Кременчуцькому водосховищі стався масовий мор риби. Десятки тисяч штук різної вікової групи (від дорослих особин до малька) загинули.

masova zahybel ryby na zapovidnykh terytoriiakh

В Асоціації рибалок України кажуть, що до цього призвела сукупність факторів. У водойму в великій кількості потрапили нітрати з полів, що сприяли бурхливому розмноженню синьо-зелених водоростей, вони зараз повністю двох сантиметровим шаром вкривають всю водну поверхню затоки і самої річки Сула. Мало проточність не дозволяє водоймі самоочистити свої води.

Синьо-зелені водорості, які затягли суцільною плівкою воду не пропускають сонячні промені, чим перешкоджають фотосинтезу, в результаті не виробляється кисень який збагачує воду. Плюс до цього спекотна погода, через неї почалося інтенсивне гниття водоростей, при якому виділяються небезпечні токсини. Всі ці фактори сприяли значному скороченню розчиненого у воді кисню, почалися задушні явища які призвели до масового мору риби.

masova zahybel ryby na zapovidnykh

Вся прибережна частина всіяна мертвою рибою. Збиток природі і рибному господарству колосальний.

Держекоінспекція, рибоохоронний патруль і працівники Національного природного парку «Нижньосульський» відібрали проби води та загиблої риби на аналізи. Були оповіщені обласні Адміністрації, Служба надзвичайних ситуацій, фіто-санітарна служба.

На даний момент вирішується питання, як зупинити масовий мор водних живих ресурсів, а також прибрати з водойми загиблу рибу.

Це не поодинокий випадок загибелі водних мешканців, вони останнім часом почастішали в різних куточках країни.

masova zahybel ryby

Фахівці Національної екологічної ради України стверджують, що в 2020 році загинуло все або майже все живе в 940 вітчизняних водоймах. Ще в 320 водоймах сталися заморні явища риби, причиною яких вважали різке зниження розчиненого у воді кисню. З початку року масовий мор риби стався в Житомирській, Київській, Черкаській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, області.

Прес служба Асоціації рибалок України
Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна

Календар рибалки на травень сповнений подій і обіцяє захоплюючу риболовлю. Природа оживає. У водоймах в першій декаді травня з'являється водна рослинність. 

Календар рибалки на травень

Календар рибалки на травень рекомендує на початку місяця ловити рибу в невеликих річках поплавцевими донними вудками і в проводку. В кінці третьої декади травня при прогріванні води і теплій погоді в травах починається вихід личинок бабок.

rybolovlia v travni

Календар рибалки на травень зазначає, що з кожним новим травневим днем ​​клювання риб посилюється. Відчувши весну, риба поступово йде зі своїх зимових ям в сторону прибережних місць річки. Деякі види риб об'єднуються в невеликі зграї і рухаються до усть рік і струмків, в які в травні повні кормом. Тому календар рибалки на травень радить рибалити навесні на невеликій глибині - максимум півметра від поверхні.

У травні місяці, як зазначає календар рибалки, частина риб припиняє метання ікри, крім головня, плотви, ляща, язя і карася, а ось сазан, краснопірка, короп, густера і судак тільки починають готуватися до метання. У самому кінці місяця за метання ікри береться сом. Як фіксує календар клювання риби на травень, в період нересту клювання нерестующей риби припиняється. Годуються лише раніше отнерестятся особини або готуються до нересту. Виняток становлять плотва, піскар, головень, підказує календар рибалки на травень.

 • в першій-другій декадах травня в річках йде нерест жереха, судака, плотви, подуста, голавля, язя, пічкура, ялець.
 • в невеликих озерах з більш високою температурою води - нерест плотви й ляща.

Календар рибалки на травень зазначає, що термін відновлення клювання після нересту різний - від 2-4 днів до тижня, в залежності від метеорологічних умов. Трохи відрізняється становище і в північних областях (Ленінградської, Вологодської, Кіровської, Пермської і ін.). Кілька зсуваються терміни нересту (пізніше в межах 15 -20 днів), але також успішно ловлять рибу в основному на ті ж насадки і тими ж способами.

В озерах Північної Карелії, Кольського півострова, Архангельської області, Приполярного Уралу триває підлідна ловля. На Кубані нерест сазана, вобли, кутума, берша; бичка - біля берегів Південного Каспію.

Ловля риби в травні

Календар рибалки на травень фіксує, що після того як період метання ікри закінчується більшість риб змінює свій напрямок в глибокі озера і річки. Прогрівшись на мілководді, риба стає більш активною і рухливою. Якщо рибалка виявиться досвідчений, то він без особливого зусилля зможе визначити початок жора у риби і місця годування. У таких місцях буде хороша рибалка на щуку і жереха. Риболовля в травні підказує, що момент весняного спаду повені і появам хруща збігається з жором більшості риб. До кінця травня жор у більшості риб закінчується, стає менш інтенсивною, а де то взагалі настає межень. Розберемося, яку рибу краще ловити на рибалці в травні.

Як ловити рибу в травні - снасті

Календар рибалки на травень фіксує, що в багатьох регіонах рибалка в травні можлива на відкритій воді, але в найхолодніших вона може проходити і на останньому льоду. І все ж рибалка в травні - це рибалка по відкритій воді. Чим ловити рибу в травні і які наживки краще використовувати?

 • Нахлистом в вечірні години хороша ловля в травні головня і язя;
 • У дна головня і язя ловлять в першій половині ночі і рано вранці;
 • На спінінг в травні потрапляють жерех, головень, щука;
 • Успішно ловлять щук в травні і донними вудками на живця, краще пічкура і карасика;
 • Ближче до кордону водної рослинності щука бере і на поплавочние вудки;
 • Поплавцевими вудками з середини травня на озерах, ставках і великих штучних водоймах ловлять язя, ляща, плотву, карася, лина на неглибоких, прогріваються сонцем місцях;
 • Донними вудками протягом доби ловити рибу в травні можна на великих річках, в яких вода спадає пізніше;
 • Ловля в проводку починається в последенего декаді - ловлять плотву і головня на зелень;
 • З початку травня і до кінця осіннього сезону проходить ловля на мормишку з човна, плотів, млинових гребель, а також з берега з застосуванням довгого вудилища (кращі місця для такого лову у корчів, серед паль, близько і в «вікнах» водної рослинності).

rybolovlia v travni

На що ловити рибу в травні - наживки

Розібравшись з снастями для риболовлі в травні, спробуємо дізнатися на що клює риба в травні. Календар клювання риби на травень рекомендує взяти на озброєння наступну інформацію:

 • На хробака і кожушка в травні можна ловити невелику щуку;
 • На мертву рибку (на снасточке) щука в травні бере близько трав і в травах;
 • На личинки бабок (СТРЕКОЗ) відмінно ловляться в травні велика плотва, окунь, язь, головень, лин, краснопірка, карась - ловлять на личинку бабок 5 - 7 днів;
 • На хруща ловлять з появою перших листя на березі, коли і вилітає хрущ - хороша насадка для лову головня, язя, жереха;
 • На великого кожушка до кінця місяця ввечері і вночі починає брати сом;
 • Посилюється клювання окуня на хробака і малька, подуста - на хробака.

Яку рибу ловити в травні

До середини травня значно підвищується температура води в морі і озерах, в зв'язку з чим найбільш успішним стає ужение в ранкові, вечірні та нічні години. Дізнаємося. яку рибу і якими способами краще ловити в травні.

Ловля щуки в травні

Календар рибалки на травень підказує, що цей місяць - щучий. Починається весняний жор щуки в травні, спочатку в річках, а пізніше в озерах. Риболовля в травні на щуку можлива в різних водоймах і їх місцях, так як рибаочень активна. Існує навіть такий вислів - «щука розбиває ікру». Календар рибалки радить ловлю щуки на мальків і на різні види блешень. Невелику щуку можна ловити в травні на хробака і кожушка. Успішно ловлять щук в травні і донними вудками на живця, краще пічкура і карасика. На спінінг потрапляють жерех, головень, щука.

Ловля окуня в травні

Календар рибалки на травень підказує, що окуні в травні активні не менш, ніж щуки. Часто саме в травні є можливість зловити кілограмового окуня. Найкраще для ловлі окуня в травні підходить маленька блешня або насадки - мальки. Також добре підійдуть нутрощі або очей йоржа. Але з такими видами наживок зловити можна тільки маленького окуня. Найкраще місце для риболовлі в травні - недалеко від берега. Основна ознака, чи є окунь чи ні - невеликі зграї мальків в окремих місцях водойми.

rybolovlia v travni 1

Ловля судака в травні

Календар рибалки зазначає, що в травні підвищується і активність судака. З першими теплими днями ловля судака буде вдала на відкритих ділянках води. Рибалити в травневі дні найкраще з використанням штучних насадок, або на живця. Для живця на риболовлю в травні всього підійде досить велика рибка, яка спіймана в даній водоймі. Коли лід відійде від берега, судак добре ловиться і на спінінг. Також він добре йде на велику блешню і на воблер, при цьому необхідно використовувати сталевий повідець, завдяки якому на цю насадку так само добре йде і щука.

Ловля карася в травні

Календар рибалки на травень нагадує, що карась входить в число тих риб, які також непогано ловляться в травні, на подив багатьох рибалок. Виходити на риболовлю на карася в травні найкраще в другій половині місяця, саме тоді риба остаточно прокидається після зими і повільно пересувається в пошуках їжі. Найкраще для риболовлі в травні на карася підходить блешня - карась на неї відмінно клює. Для збільшення привабливості снасті іноді рибалки насаджують на гачок і хробака.

Ловля головня в травні

Календар рибалки на травень підказує, що з кінця квітня - початку травня можна ловити головня. Є багато способів лову головня, але календар клювання риби рекомендує спінінг і поплавкову вудку. При ловлі вудкою найкраща насадка - консервована кукурудза і парений горох, при лові спінінгом - невеликі воблери з пурпурової забарвленням і маленькі блешні-колебалки.

Ловля язя в травні

Календар рибалки на травень фіксує, що ловля язя в травні особливо успішна, коли теплими вечорами починається виліт хруща, з'являються бабки та інші комахи. Потрапляючи в воду, вони привертають до поверхні води рибу. У цей час можна ловити язя впроводку поверху. В першу чергу треба знайти місце, де помічені сплески риби. Таке ужение може бути добутливо на річках з швидкою течією, за яким приманка спрямовується під навислі над водою дерева, до ям за перекатами, суводь, до кордонів водних заростей і коридорах між ними.

Ловля ляща в травні

Календар рибалки на травень фіксує, що з прогріванням води лящі випливати зі своїх зимувальних ям і рухаються до місць весняної годівлі. Саме в цих місцях варто влаштовуватися на ловлю ляща. У травні лящі воліють з багатьох видів насадок мотиля. Календар рибалки радить мотиль підсаджувати пучком, де він повинен бути пов'язаний гумкою. Також під час травневої риболовлі для лову ляща відмінно підходить використання в якості наживки опариша.

Клювання риби за місячним календарем на травень

rybolovlia v travni koho

Місячний календар рибалки на травень прогнозує дні слабкого клювання на: 1, 5-7, 18-19 і 30-31 травня, в ці дні рибалка особливо буде залежати від підготовки, досвіду і удачі.

Стабільний клювання риби в травні передбачається 8-10, 15-17, 20-13 і 28-29 травня. Місячний календар на травень рекомендує вирушати на рибалці в дні жора в травні, які згідно з прогнозом випадають 11-14 і 24-27 травня, не пропустіть вдалий момент для риболовлі.

Також місячний календар риболова на травень передбачає, що клювання риби буде відсутній з 2 по 4 травня. Календар клювання риби в травні і календар рибалки на травень незамінні для рибалок, які тільки осягають науку риболовлі. Досвідченим рибалкам календар рибалки на травень бажає ні хвоста, ні луски!

 

Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна

Барабуля чорноморська або султанка (Mullus barbatus ponticus) – морська зграйна риба родини барабулевих. Зустрічається в Чорному та Азовському морях. Харчується дрібними молюсками, рачками, черв'яками.

Тривалість життя складає близько 10 років. Довжина тіла може бути до 30 см, вага – до 120 грамів. Тіло видовжене, стисле з боків. Спинний та анальний плавці короткі. Голова велика, з майже вертикальним рилом і високо посадженими очима.

chornomorska barabulia

Маленький рот, який розташований в нижній частині голови, має дрібні зуби-щетинки, з підборіддя звисають два довгих вусики. Тіло нерівномірно забарвлене червоним кольором, черевце – сріблясте зі світло-жовтими плавцями.

Мешкає барабуля поблизу морських берегів на невеликих глибинах – 15-30 метрів, хоча трапляється і на глибині 100-300 метрів. Султанки, як правило, тримаються зграями біля дна, практично не піднімаються в товщу води.

Віддають перевагу м'якому мулистому або піщаному ґрунту, але можуть жити і на ракушняку та кам'янистому дні. Шукати їжу барабулі допомагають довгі вусики: риба повільно переміщується по дну і ретельно «обмацує» його поверхню вусиками в пошуках дрібних донних тварин.

Статевої зрілості досягає на другому-третьому році життя. Нерест триває з травня по серпень на глибині від 10 до 55 метрів, поблизу мулистого або піщаного дна. Кожна самка відкладає ікру в кілька порцій, загальна плодючість за сезон становить від 4 до 100 тис. ікринок. Запліднена ікра піднімається у верхні шари води і через три доби з неї виходять личинки.

Молодь харчується в товщі води дрібними тваринними організмами. Приблизно через 1,5-2 місяці мальки підходять до берегів і, досягнувши довжини 4-6 см, опускаються на дно та набувають типового для дорослих особин вигляду і забарвлення.

Барабуля – цінна промислова риба. Вона має ніжне, смачне м'ясо і високо ціниться як делікатесний продукт.

Розрахунок за незаконне добування чорноморської барабулі здійснюється відповідно до постанови КМУ від 21.11.2011 р. №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів». Так, компенсація за одну виловлену особину цієї риби становить 85 грн.

Довідкова інформація:

Родич чорноморської султанки – барабуля звичайна, яка живе в Середземному морі. Ця риба користувалася дуже великою популярністю в стародавньому Римі. Згідно з переказами, вартість великої султанки складала рівну за вагою кількість срібла.

Джерело: Державне Агенство Рибного Господарства

Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна

Безсніжна зима та суха весна завдають істотної шкоди вітчизняному рибному господарству

Чи буде Україна зі своєю рибою? Це залежить від того, який вектор розвитку прийме вітчизняна рибна галузь. Наші моря і внутрішні водойми вкрай виснажені нераціональним веденням рибного промислу, браконьєрством під прикриттям рибоохоронних структур, проблемами екологічного характеру. З кожним роком дедалі більше рідшають риб'ячі зграї.

zahroza zahybeli ryby malovoddia

Тому для збереження рибного ресурсу у вітчизняної рибної галузі єдиним шляхом є аквакультура. За риборозведенням майбутнє! І благо, що для успішного розвитку рибництва в нашій країні є все: і неосяжні водні простори, і висококваліфіковані фахівці. Не вистачає лише бажання.

Тим більше, що це повністю відповідає Програмі сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Відповідно до неї, у 2030 році споживчий кошик населення планети на 65 % наповнюватиметься штучно вирощеною рибою, і лише 35 % буде з дикої природи, включаючи виловлене в океанах, морях і річках. В Україні сьогодні продукція рибництва становить 3,65 % від загального споживання рибного продукту у країні.      

Асоціація рибалок України звертає увагу, що Україна має значний потенціал рибогосподарського фонду прісноводних внутрішніх водойм, який становить більше ніж 1,3 мільйонів гектарів, із яких 250 тисяч є придатними для розведення риби.

Але з них використовується лише 60 %. До того ж, вкрай неефективно. Вирощується в середньому менше 4 центнерів риби з гектара, при тому, що застосування інтенсивних методів, які використовують в країнах ЄС, дає можливість отримувати біля 30 центнерів із гектара.

Багато факторів не дають розвиватися вітчизняному рибництву: недосконала нормативна та законодавча база, складні та непрозорі умови оренди водойм, природоохоронної прибережної території. Крім того, багато питань щодо оренди гідроспоруд, дуже високі ставки за землі Водного Фонду, дорогі корми тощо. Але цьогоріч ще й природа внесла свої корективи.

Через маловоддя наших водойм рибне господарство зазнає суттєвих збитків. Маловоддя призводить до зміни гідрологічного циклу водойм, сприяє інтенсивному забрудненню. Дозволені скиди забруднених вод розраховуються, виходячи з наповнюваності водойми на 100 %. Тому, умовно «неповні» водойми забруднюються ними сьогодні надмірно.

Через безсніжну зиму та майже суху весну - опади були мінімальними, річки наповнені не більше ніж на 70%. Рибі немає де нереститися, 60% природних нерестовищ майже без води. Зараз найпотаємніше - нерест.

Від того, як він пройде, залежить майбутнє наших водойм. Якщо не буде риби, річки загинуть. До того ж, до маловоддя додалися випадки підпалу очерету в плавнях. Палають природні нерестовища. Ці фактори можуть суттєво вплинути на майбутню кількість риби у вітчизняних водоймах.

Зараз ситуація дуже тривожна. Вона може почати погіршуватися, коли підвищиться температура і з'явиться серйозний дефіцит опадів, які випавши, підуть тільки на короткочасне зволоження ґрунту, а не на наповнюваність водойм. Це призведе до зневоднення та пересихання деяких з них. У першу чергу, постраждають малі водотоки. Потрібно нагадати, що через неналежне ставлення до вітчизняних водних ресурсів у нашій країні за тридцять років зникло більше 10 тисяч малих річок.

І ця безрадісна тенденція може продовжитися, оскільки для поліпшення становища чиновники всі ці роки не вживали необхідних заходів, – каже доктор економічних наук Віталій Скоцик. - При цьому малі річки здійснюють проточність на рибних господарствах. Без циркуляції води може розпочатися мор, різні захворювання риб.

Якщо ми хочемо зберегти решту рибних ресурсів у наших водоймах, а також наповнити ринок дешевою, якісною рибою власного виробництва, необхідно негайно удосконалити законодавчу та нормативну базу, стимулювати розвиток рибництва.

При раціональному використанні внутрішніх водойм і морів Україна цілком може стати європейською рибницею, переконані в Асоціації рибалок України.

Прес служба Асоціації рибалок України

Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна

У зв'язку з зупинкою виробництва і зменшення транспорту на дорогах, в світі значно знизився рівень забруднення повітря. Дослідження показали, що рівень монооксиду вуглецю (чадний газ) в порівнянні з минулим роком впав на 50%. Однак, це тимчасове послаблення, так як після пандемії уряди почнуть стимулювати економіку, що призведе до інтенсивного забруднення атмосфери. Так було в 2008-2009 роках, після глобальної фінансової кризи, викиди вуглецю збільшилися на 5%.

koronavirus dav pryrodi shans na kovtok chystoho povitria

Короновірус, незважаючи на свою смертельну загрозу, в якійсь мірі зупинив руйнівний вплив людини на навколишнє середовище - кажуть фахівці Національної Екологічної Ради України - Сьогодні ми можемо переглянути своє ставлення до природи. Людина в гонці прогресу стала руйнівником, винищуючи то, без чого вижити в подальшому не зможе ... без чистої води, повітря.

Бездумне, а часом і злочинне ставлення до навколишньому середовищі, безвідповідальність за прийняті рішення і тотальна корумпованість вітчизняних чиновників, привели до критичної екологічної ситуації в країні.

Глобальний Альянс з питань здоров'я та забруднення (GAHP) поставив Україну на четверту позицію серед європейських країн за кількістю смертей, обумовлених забрудненням навколишнього середовища. З цієї причини у нас в країні щорічно вмирає близько 60 тисяч людей. За оцінками українських медиків та екологів ці цифри занижені.

Всесвітня організація охорони здоров'я стверджує, що кількість хворих на онкологію при збереженні нинішніх тенденцій, збільшиться на 60% в найближчі два десятиліття.

Основними причинами є: загазованість повітря і забруднення водойм. У 2019 році в вітчизняні водойми з яких ми беремо питну воду було скинуто понад 2 млрд. куб. м. стоків. З яких 1/3 неочищені або недостатньо очищені.

Яка вода, таке і здоров'я нації. Медики стверджують, що 37% всіх онкологічних захворювань через вживання неякісної питної води.

До спалаху короновірусу інтернет-сервіси показували над Україною критичне забруднення повітря. Викиди CO спостерігалися над всією територією України. За даними спостережень Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського рейтинг найбрудніших міст за якістю повітря виглядає так: Маріуполь, Дніпро, Одеса, Кам'янське, Київ, Кривий Ріг, Луцьк, Миколаїв, Слов'янськ, Краматорськ, Рубіжне, Запоріжжя, Лисичанськ, Херсон, Кременчук з-за підвищеного вмісту формальдегіду, фенолу, фтористого водню, аміаку, діоксиду азоту, оксиду вуглецю.

Ці забруднювачі роблять наше повітря отруйним смогом. Вони викликають запальні процеси, формування тромбів, запалення стінок судин. МОЗ каже, що в 2019 році 78% передчасних смертей від інфаркту та інсульту спровоковані забрудненням повітря. За даними Організації Об'єднаних Націй кожна шоста смерть в світі через забруднення навколишнього середовища. У 2019 році від хвороб, викликаних забрудненням екології, померли 11 млн. чоловік. Це втричі більше, ніж від СНІДу, туберкульозу і малярії разом узятих і в 15 разів більше, ніж в результаті воєн, терактів та інших форм насильства. Щорічно через хвороби від викидів в атмосферу вмирає близько 7 мільйонів чоловік у всьому світі.

Сьогодні коронавірус "допоміг" істотно очистити повітря від забруднень. Через тимчасову зупинку промисловості Китай отримав відносно чисте повітря, а Венеція - прозору воду і дельфінів в каналах.

NASA і супутники моніторингу забруднення Європейського космічного агентства зафіксували істотне зниження шкідливих викидів в атмосферу. Так, над Китаєм показники діоксиду азоту наблизилися майже до норми.

Спочатку зменшення забруднення NO2 помітили навколо Ухань, де вперше виявили коронавірус і почав діяти карантин. Поступово введення обмежувальних заходів на роботу виробництв, поширилося на території всієї держави. Що привело до істотного зниження викидів. Про поліпшення екологічного стану у зв'язку з карантинними заходами через коронавірус стало відомо і в інших країнах.

Найбільше, серед європейських країн, хвороба вдарила по Італії. У той же час жителі Венеції побачили несподіваний позитивний результат карантинних заходів. Її всесвітньо відомі канали перестали засмічуватись туристами, по ним зараз не ходять човни. Як наслідок - городяни вперше за багато років побачили прозору воду в каналах. Хоча низьке помутніння води не є ознакою чистоти. Вода стала прозорою, так як осад з дна перестав підніматися, але донні забруднення нікуди не поділися.

У різних регіонах Італії помічають дельфінів, лебедів і качок, які повертаються у водойми, де їх давно не було. Вчені багатьох країн збираються ретельно вивчити вплив спалаху коронавірусу на навколишнє середовище.

У Києві повітря стало набагато чистіше.

Київ зовсім недавно вважався найзеленішою європейською столицею. Сьогодні він увійшов в десятку найбрудніших міст світу. До міста прийшов смог, який раніше кияни бачили тільки по телевізору. Загазованість повітря досягла критичних відміток. У столиці вона склала понад 160 одиниць. У районі Майдану Незалежності забруднення зовсім було 186 пунктів. При цьому до 100 - це рівень, який шкідливий для дітей і тих, хто страждає від проблем з дихальною системою і серцем. Вище 150 - це небезпека для дорослих і здорових людей.

Після введення надзвичайної ситуації з закриттям виробництв і обмеженням кількості транспорту в столиці повітря значно очистилося від отруйних домішок і наблизилося до показників десятирічної давності.

Короновірус оголив перед нами непривабливу правду того який жахливий світ ми створили і наскільки в ньому самі ж і страждаємо. Ми знищуємо природу, яка нас породила і виховала – каже голова Національної Екологічної Ради України Олександр Чистяков - Сьогодні у нас з'явився шанс переглянути своє ставлення до навколишнього природного середовища, почати співіснувати з ним на основі поважних цивілізованих відносин, не повторюючи минулих помилок. Ми в змозі змінити навколишній світ на краще.

Прес служба Національної Екологічної Ради України