Полювання на цю птицю викликає в душі мисливця особливий трепет, вона представник сімейства курячих, максимальна вага якої в дорослому віці становить півтора кілограма, Lyrurus по-латині, вони ж Тетеруки. Самці мають чорний колір оперення з невеликим зеленуватим відтінком в районі хвоста і вкрапленням білого кольору на крилах.В оперенні самок переважає коричневий колір пір'я з рудуватим відтінками і чорними вкрапленнями.В Україні ареал проживання тетеруків рівномірно поширений майже по всій території країни. Дана птаха не мігрує в теплі країни під час холодів, зимуючи в рідних місцях.

Поведінка тетеруків

Улюбленим місцем проживання тетеруків є ліси листяного та змішаного типу,що переважають відкритими ділянками (просіками, полянами,галявинами),де птах може знайти собі прожиток. Їстівний список для тетеруків вкрай короткий, в теплу пору року він рясніє ягодами, жолудями, злаками і насінням, а ось в зимовий список входять лише березові бруньки та сережки.Такий убогий раціон в зимовий період змушує тетеруків багато переміщуватися,іноді,і на значні відстані.

Як і де полювати на тетерука

Пристосовність даного сімейства птахів до холоду майже відсутня, тому єдиним її захистом при мінусових температурах залишається лежання в сніжному заметі.Що цікаво, птах не просто лягає в сніг, а прокопує собі подобу нори. У такій норі відсутній вітер і досить тепло.В час зимового полювання сліди від таких лунок стають індикаторами, за якими можна знайти птицю, зрозуміти чи є всередині птах можна оглянувши периметр,якщо лунка одна значить птах на місці якщо їх дві то швидше за все птаха покинула укриття через другу лунку.Зимове полювання на тетеруків в основному проходить саме по пошуку даних лунок.

У холодний період тетеруки схильні збиватися в численні зграї для подолання негараздів зимового періоду. Прихід тепла все змінює і у тетеруків починається весняний ток. В цей шлюбний період брови у косача наливаються червоністю, а характер стає агресивним, така дратівливість часто стає причиною сутичок між півнями.Даний період припадає на останні дні березня-початок квітня.Для рингу півні вибирають відкриті ділянки лісу з щільною рослинністю по краях, а ініціатором перших сутичок стає найдосвідченіший самець з подальшим приєднанням інших особин.

Найдосвідченіші і дорослі півні будуть розташовуватися по центру вільної ділянки, а молодняк буде тулитися до периметру дерев. Даний період не є слабкістю птиці, так як навіть будучи залученим в бій птаха зосереджено аналізує зміни на місцевості. В даний період відстріл самок суворо заборонено.

Після запліднення півні не цікавляться життям нащадків, самки висиджують яйця, яких в середньому буває до восьми штук на приплід. Процес висиджування триває до трьох тижнів.Після вилуплення самка і далі одна займається опікою над потомством протягом трьох довгих місяців, поки молодняк не стане самостійно на ноги.

Уважність самців в період тока падає, але не настільки щоб їх можна було застати зненацька. Навіть будучи ураженими, самці швидкі і боязкі. Вибравши метою одного з птахів і провівши успішний постріл, мисливець цілком може розраховувати на повернення інших птахів на це саме місце з часом.

Для полювання з засідки слід знати всі найдрібніші деталі току птиці. Старт тока відбувається в час заходу сондя з продовженням процесу до самого світанку.Саме до світанку на ток починають прилітати зацікавлені тетерки, а після, відлітати зі своїми обранцями. Процес повного відльоту з токовища закінчується до обіду, але вже до вечора на токовищі з'являються перші косачі для продовження ритуалу. Знаючи поведінку птиці, мисливець повинен розмістити засідку в оптимальному для пострілу місці, з подальшою стріляниною на комфортній відстані вистрілу.Не бажано вибирати в якості мішені першого півня, так як він і є організатором тока, смерть даного косача означатиме кінець току для всіх самців.

До настання темряви всі півні злетяться на місце майбутнього тока.Післе настання темряви мисливець повинен набратися терпіння в очікуванні, коли майбутній трофей косач підійде до засідки, а чекати періодами прийдеться доволі довго.Як тільки птаха підійшла на комфортну дистанцію стрілянини, слід стріляти. Ціллю потрібно вибрати зону внизу крила, щоб перешкодити підранку полетіти.Не слід йти за трофеєм, якщо в полі зору ще залишаються птиці, йти за трофеєм потрібно коли токовище повністю звільниться від пернатих.

info@ribachok.in.ua