Заєць-русак: умови існування та розмноження на просторах України

У липні, не дивлячись на середину літа, погода як завжди прогнозується дуже мінливою та може бути вкрай непередбачуваною. Майже у всіх тварин, копитних та хутрових, значно падає метаболізм, що в першу чергу виражається у пониженій активності. Однак, це стосується далеко не всіх, заєць русак, наприклад, у цей час схильний до міграції, та знаходиться у пошуках нових місць проживання та харчування, окрім цього у цього хутрового продовжується сезон розмноження, що також накладає певні труднощі в його життя. У цій статті ми розповімо про те, як змінюються повадки зайця русака на впротяж липня, чи страждає він від хижаків та про його взаємодію з людиною.

zaiets rusak umovy isnuvannia rozmnozhennia sposib zhyttia

Поводження зайця русака

На впротяж всього минулого місяця заєць русак взяв невелику паузу у періоді розмноження. Цілком та повністю, самці та самки посвятили себе пошукам нових джерел харчування та жировці. Наймасовіші поселення спостерігаються саме у степній зоні. Перші приплоди, що тільки з’явилися у цьому році вже значно підросли, та або утворили зграю із своїми родичами, або вже ведуть самостійний спосіб життя.

Зростаються вони напрочуд швидко, та так само швидко пристосовуються до будь яких умов. Через надмірну спеку та щоб зайвого разу не попадатися на очі хижакам та людині, зайці русаки виходять на жирування переважно вночі. Вдень тримаються посадок та лісів, у щільних паростях чагарника, де можна сховатись від сонця, найчастіше, місця їх днювання розташовані біля кормових полів.  

Заєць та людина

У липні, природньої їжі для зайця русака навколо вдосталь, але у пошуках зайвих калорій, ця тварина нерідко селиться поблизу окультурених полів, що знаходяться на відстані від людських поселень. Тут, зайці із задоволенням ласують як зерновими, так і іншими видами широко культивованих рослин. Сильно зашкодити врожаю зайці не здатні, бо в першу чергу перебувають в нечисельних зграях, що тримаються на доволі великій відстані одна від одної. До того ж, посилення спеки значно знижує метаболізм цих тварин, та примушує виходити на пошуки харчування лише вранці та ввечері.

У липні, коли вбирають перші річні врожаї, заєць русак мігрує у листвяні лісі, де знайде собі тінь та ідеальне місце для вирощування молодого потомства. На поля, засіяні людиною, вони повернуться лише наприкінці серпня або вже восени, коли зійде останній річний врожай. Ці тварини, як і більшість диких представників української фауни намагаються не потрапляти на очі людині.

Життя з хижаками

Зайцю русаку в Україні можуть становити загрозу лише два хижаки: вовк та лисиця, напади єнотів та єнотовидної собаки на молоде потомство також трапляється але значно рідше. Але апетит у цю пору року понижується не лише в зайця, але й у хижих хутрових. Лисиці і без того рідко наміряно полюють на зайців, бо їх вкрай важко наздогнати, а вовки ж віддають перевагу копитним, але якщо набредуть на новонароджений виводок — навряд чи щось від нього залишать. У цілому ж, в середині літа, хижаки становлять найменшу загрозу для зайців.

Полювання на зайця русака у липні заборонене!

 

info@ribachok.in.ua