Незважаючи на те, що міста займають всього 3% поверхні планети, багато птахів стають міськими жителями. Там їм легше знайти корм, і вони відчувають себе більш захищеними від хижаків. Заради цього багато хто з них навіть підлаштовуються під середовище проживання яке постійно змінюється. Дійшло до того, що чорні дрозди почали будувати свої гнізда з поліетиленових пакетів та інших подібних відходів.

miski ptytsi

Як показало дослідження, проведене в 54 містах на шести континентах, 80% всіх птахів в місті - це всього чотири види: голуб, горобець, ластівка і шпак. При цьому міста сприяють збереженню 36 видів рідкісних птахів, занесених до Червоного списку Міжнародного союзу охорони дикої природи.

Чим менше в місті зелених насаджень, тим менше в ньому різноманітність птахів. Негативним фактором є і цілодобове освітлення, яке збиває їх цикадний ритм. Адже птахи співають зазвичай на світанку і під час заходу сонця. Через постійно включену ілюмінацію, яка збиває їх з пантелику, ошукані пернаті починають співати раніше, ніж треба, а у деяких з них, наприклад, у дроздів, навіть період розмноження починається на місяць раніше, і це погано для пташенят, так як до цього часу ще не встигає вирости для них їжа.

Приблизно понад 200 видів різних птахів живе в Києві. Деякі на постійній основі, а інші перебувають в столицю тимчасово. Екологи стверджують, що кількість птахів і їх видовий склад в містах з кожним роком змінюється. Багатьох водоплавних птахів, яких не було у нас раніше, зараз можна побачити на водоймах столиці. Наприклад, в останні роки в Києві оселилася кряква, лиска, водяна курочка і чайки.

Але в той же час стало менше ластівок, які знищували комах. Тому що їм складно знайти в місті матеріал для будівництва своїх гнізд і харчування.

Зменшення різноманітності і кількості птахів в містах обумовлено специфічними урбаністичними умовами. Паркових зон стає менше, а саме це звичні місця пташиного проживання. Свою роль відіграє фактор забруднення повітря, присутність відкритих вентиляційних шахт, куди потрапляють птиці, а також сучасне будівництво - проекти будинків не розраховані на сусідство з птахами, - говорить голова Державної екологічної інспекції України Андрій Мальований.

miski ptytsi 1

Свою лепту в поведінку і ареал проживання птахів вносить і глобальне потепління. Орнітологи стверджують, що розмах крил солов'я за останні два десятиліття через зміни клімату сильно зменшився. І це сталося через те, що період, сприятливий для вирощування пташенят, скорочується. В таких умовах більше шансів вижити з'являється у птахів меншого розміру. Поки що солов'ї продовжують використовувати ті ж схеми міграції та місця призначення, що і раніше, і це, можливо, ставить під загрозу виживання виду.

Часто говорять про те, що птахи шкодять аеропортам. Це дійсно так. Але доведено, що набагато дешевше побудувати аеропорт подалі від місць скупчення та перельоту птахів, ніж потім боротися з ними - це дорого і не дуже ефективно. У будь-якій цивілізованій країні зараз аеропорт або електростанцію не побудуєш без орнітологічної експертизи, - говорить голова Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.

У той же час, за його словами, місто дає можливість вижити тим птахам, які загинули б в дикій природі. Йдеться про альбіносів та ослаблених особин.

Ми звикли до «корінних городян» - голубів, яких за твердженням орнітологів понад 100 тисяч, але навіть в Києві мешкають і рідкісні, в тому числі й хижі птахи. Одна з них - пустельга. Виглядаючи здобич, вона на невеликій висоті часто трясеться в повітрі на місці. Тому в народі її прозвали «трясучкою». Вона поїдає дрібних гризунів, ящірок і різних комах. Цю птицю, якщо пощастить, можна побачити на Борщагівці і на лівому березі Дніпра.

Городяни люблять птахів і часто намагаються їх підгодовувати з руки. Але цього не потрібно робити. Краще повісьте годівницю, яка особливо корисною буде в снігову морозну зиму. І не забудьте, якщо вже почали, то не припиняйте. Птах дуже добре запам'ятовує, де його пригостили обідом. І якщо ви перестанете годувати, та ще в морози, підгодовані вами пернаті, будуть приречені. Адже будь-який зайвий рух на морозі, будь-яка спалена даремно калорія наближає птицю до смерті, - каже Олександр Чистяков.

miski ptytsi 2

Багато хто думає, що найкращий корм для птахів - хліб. І це велика помилка. Через його в'язкість їм може загрожувати смерть. Кращий корм для птахів - насіння дині, гарбуза, соняшнику, підсушені з осені ягоди калини і горобини, просо і пшоно, насіння трав, несолоне сало, яке дуже люблять синички, розмочені сухофрукти, які подобаються дроздам.

До речі, найменша пташка, що мешкає в столиці, - кропив'яник, який важить всього 9 грамів. Він любить парки з заростями і струмочками. Його можна зустріти на Нивках, в Гідропарку і Голосіїво.

Вечорами, після денного пошуку корму перед сном, птиці часто збираються в величезні галасливі зграї. У цей час крони дерев - чорні від них. Одне з таких місць - парк біля Політехнічного інституту, де до пізньої ночі чути збуджений пташиний крик. Вони то сваряться за більш зручне місце, то діляться враженнями від минулого дня.

Птахи стали невід'ємною частиною міста, і тому фахівці сходяться на думці, що для їх нормального існування потрібна спеціальна програма.

Прес служба Національної екологічної ради України