Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка

Почався нерест у риби. Ми всі розуміємо наскільки це для неї відповідальний момент. Адже від того, як він пройде, залежить, чи залишиться взагалі в наших річках риба. Кожен рибалка повинен знати законодавство та елементарні правила, що можна, а чого категорично не треба робити в цей період. Ми попросили главу Асоціації рибалок України Олександра Чистякова більш детально розповісти про це.

nerest 2019 shcho mozhna

- Розкажіть, будь ласка, про терміни нерестової заборони на лов риби, ми знаємо, що він в різних регіонах може відрізнятися, від чого це залежить? А також де можна ловити сьогодні рибу?

- З першого квітня 2019 року в 20 областях України почався нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. Йдеться про Вінницьку, Волинську, Донецьку, Дніпропетровську, Житомирську, Івано-Франківську, Запорізьку, Луганську, Львівську, Миколаївську, Одеську, Кіровоградську, Полтавську, Рівненську, Сумську, Тернопільську, Харківську, Херсонську, Хмельницьку, Чернівецьку, Черкаську та Чернігівську області ( у Київській області і Києві заборона почалася з 29 березня, а в Закарпатській області вона стартувала 25 березня). Заборона триватиме до 9 червня (включно). Її терміни з в різних регіонах і областях можуть відрізнятися в залежності від погодних умов.

В першу чергу нерестяться хижі види риб:окунь, щука (починаючи з кінця лютого початку березня). В останню чергу відкладають ікру короп, лин і сом (з середини-кінця травня). Карась взагалі може метати ікру порціями протягом усього літа.

 • 0 ° С - сьомга;
 • 1 ° С - минь;
 • 2 ° С - харіус;
 • 6 ° С - підуст;
 • 7 ° С – щука, окунь;
 • 8 ° С - в'юн, плотва, форель;
 • 9 ° С - жерех;
 • 10 ° С - головень, ялець, йорж, піскар, язь;
 • 12 ° С - лящ, стерлядь, судак;
 • 13 ° С - чехоня;
 • 14 ° С - карась;
 • 15 ° С - Ротань, верховодка;
 • 16 ° С - краснопірка;
 • 18 ° С - короп, сазан;
 • 19 ° С - лин;
 • 20 ° С - сом, товстолобик.

У багатьох європейських країнах змінний графік заборони на вилов саме той риби, що нереститься. Наприклад якщо щука вже від нерестилася, то чому її ловити не можна? І так з усіма видами. У нас з радянських часів оголошується усереднений графік заборони на вилов риби. Можливо, його пора переглянути.

Функції розмноження живих організмів носять циклічний характер. Кожен цикл складається з окремих фаз, пов'язаних з діяльністю гормонів і подразників зовнішнього середовища.

nerest 2019 shcho

Нерест у риб буває одноразовим, коли вони метають ікру протягом декількох хвилин (щука, окунь, плотва та інші) або порційним, коли риби метають ікру окремими порціями з інтервалами від декількох днів до 2-3 тижнів (лин, плоскирка, карась та інші ). Одні і ті ж види риб в різних кліматичних умовах метають ікру по-різному. Лящ, наприклад, в південних районах нереститься порційно, а в північних - одноразово. Плодючість ікринок, яку відкладає самка риби, у різних видів неоднакова. Наприклад, самка коропа за нерест може відкласти до 1,5 млн. ікринок, щуки - 200 тис., ляща - 140 тис., а плотва - 30 тис.

Правила любительського лову риби під час нересту передбачають: вилов тільки з берега в межах населеного пункту в місцях, де немає природних нерестовищ, лише 1 вудкою/донкою з одним гачком або спінінгом, при дотриманні норм вилову - до 3 кг/день на людину. Риболовля в природних нерестовищах категорично заборонена. Місця, де можна і де заборонено рибалити і чіткі дати заборони на риболовлю на конкретному водоймі визначаються територіальними управліннями рибоохорони.

Також з першого квітня встановлена ​​заборона на вилов раків

У період нересту заборонено проводити днопоглиблювальні, вибухові та інші види робіт на Землях Водного Фонду, добування піщано-гравійних сумішей, займатися розчищенням русел річок, берегоукріплення, займатися підводним полюванням. Згідно «новому» Закону який визначає «час тиші», а так само Правил навігації в період нересту обмежено пересування малих плавзасобів, дозволено тільки органам, які займаються охороною водойм.

- За порушення Правил рибальства в період нересту передбачено покарання від адміністративних штрафів до кримінальної відповідальності. Олександр Володимирович, прокоментуйте, які вони?

- Відповідно до Адміністративного Кодексу України за незначне порушення правил рибальства передбачено попередження або накладення штрафу від 34 до 170 грн, за грубе порушення правил рибальства (наприклад, рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову) передбачений штраф 340-680 грн з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення. Залежно від ступеня завданих збитків, за грубі порушення (ст.249 Кримінального Кодексу) передбачено кримінальну відповідальність - штраф 3400 - 6800 грн або позбавлення волі на строк до 3 років з конфіскацією знарядь і засобів лову, та незаконно добутих водних біоресурсів. За останні три роки посадили на 2 роки двох браконьєрів.

Крім штрафу за незаконний вилов правопорушнику нараховується сума компенсації за кожну виловлену рибу, незалежно від її розміру і ваги. Так, згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1209 від 21.11.2011 встановлено розмір компенсації в грн:

 • судак – 510 грн.,
 • сом - 425,
 • щука - 340,
 • короп - 306,
 • білий амур, товстолоб - 255,
 • лящ - 170,
 • лин - 119 грн.,
 • плотва, синець - 85,
 • краснопірка - 68 грн.,
 • підуст - 34 грн,
 • карась, окунь і верховодка - 17.

(Тому в останні роки суми компенсацій за завдані збитки нараховуються часом багатотисячні, а на морях і мільйонні).

- Крім браконьєрського вилову, що ще, на вашу думку, заважає рибі від нереститися? У ЗМІ неодноразово піднімалося питання про якість води в наших річках. Та й ми це відчуваємо на собі ... Досить поглянути на річку під час цвітіння. Вода стає всіх кольорів веселки. А річки в цей період нагадують більше болота ... Ні для кого не секрет що риб'ячі зграї рідшають прямо на очах. Від чого це залежить?

- Висока каламутність води, різкі коливання температури і рівня води у водоймі згубно діють на відкладену ікру: ікринки масово гинуть внаслідок замулення, сильного охолодження води або взагалі осушення.

Давайте почнемо з основних загроз для риби під час нересту:

Скільки вже сказано про шкоду, якої завдають ГЕСи підйомами та спусками води під час нересту. Коливання рівня води робить згубний вплив на ікру. При скиданні води ікра ризикує залишитися без води, і на повітрі висихає, і гине. При піднятті рівня води її товщина не дає ікрі прогрітися на сонці, в результаті вона чорніє, і гине.

Так само не варто забувати, що через різноманітні фактори , як суб’єктивного, так і об’єктивного характеру, сьогодні повноцінних природних нерестовищ залишилося не більше 60%. Решта зникла. Вони заросли і замулились, так як довгі роки ніхто не проводить меліоративні роботи по їх розчищенню. Або взагалі зникли ... Береги наших водойм хаотично забудовуються, і там де раніше були природні нерестовища, сьогодні бетонні причали приватних яхт клубів. Риба не буде нереститися на бетоні ... Закликаю всіх небайдужих: виготовляйте і встановлюйте штучні нерестові гнізда. Вони робляться елементарно, відомості про це можна отримати в інтернеті. А користь від них просто колосальна.

Слід пам'ятати, що в останні десятиліття водойми масово забруднюються. По берегах наших річок стоять мегаполіси, металургійні і хімічні гіганти зі своїми стоками і сливами. У 2018 році в водойми було скинуто 2,5 млрд. куб. м. стоків. З яких 1/3 це неочищені. За твердженням вчених вода в Каскаді Дніпровських водосховищ нагадує всю таблицю Менделєєва. А це місце існування риби. Не може в нездоровому середовищу народитися і вирости здоровий організм. Тому вчені спостерігають у багатьох видів річкової риби мутацію. За їх твердженням особливо схильні до мутації мирна риба: плотва, синець, лящ, краснопер.

Через нераціональну, а часом і злочинної діяльності людини в останнє видання Червоної Книги України увійшло понад 70 видів аборигенної риби. Ми що пережили якусь екологічну катастрофу?

- Рибалки гірко жартують, що структур які «охороняють» рибу на водоймах стає все більше ... а риби все менше. Чому так відбувається? Під час нересту риба втрачає почуття страху, тому може стати легкою здобиччю браконьєрів. З кожним роком фактів правопорушень на водоймах стає все більше. Як з цим боротися?

- Сьогодні риба масово збирається в зграї поблизу своїх природних нерестовищ. Цим користуються браконьєри. Біля традиційних місць нересту риби організовуються браконьєрські бригади. Взяти, приміром, Полтавську область, район там, де річка Сула впадає в Кременчуцьке водосховище, хоч на цій акаваторії і організований Національний Парк «Нижньосульський» і є в ньому своя єгерська охорона, незважаючи на це в цих благословенних місцях все перетягнуте браконьєрськими сітками. Така ж ситуація і з іхтіологічним заказником «Липівський» в Черкаській області. А що твориться в плавнях гирла річки Рось? Там браконьєри від своєї безкарності нахабно, цинічно, ні від кого не ховаючись, встановили величезні стаціонарні мережеві павуки. Все це відбувається через дику корупцію в природоохоронних органах. Замість того щоб захищати природу, вони «кришуючи» браконьєрів грабують рибний ресурс.

У 1991 році затримали 18 тис. браконьєрів, в минулому 124 тисячі. У той же час за статистикою затримують тільки близько 10% ...

Сьогодні наші річки знаходяться в депресивному стані. Вчені стверджують, що якщо не припинити бездумне використання водойм, то до 2050 року взагалі в них може зникнути риба ... Не один вид риби не зник просто так, їх погубила жадібність і корупція.

Тому сьогодні штрафи не можуть знизити фактів браконьєрства. А збільшувати їх це дорога в нікуди ... Поки пишеться новий Законопроект який передбачає збільшення штрафів, поки він приймається, то інфляція ці «великі суми» з'їдає і робить ці «нові» штрафи смішними. За браконьєрство однозначно потрібно вводити кримінальну відповідальність. А матеріально стягувати суми нанесених браконьєрами збитків. Тільки такі заходи зможуть знизити кількість випадків вбивства природи. Але, це можливо тільки при обов'язковій умові, якщо не буде корупції в органах рибоохорони.

Сьогодні нам намагаються вселити , що дідусь з маленькою рваною сіточкою, який вирішив виловити на день народження своїй онучці три карася - це головний браконьєр. Ні,не він знищів наші річки… а моторизовані бригади з багатокілометровими мережами, під дахом різних структур випалюють, як напалмом рибу в наших водоймах.

- Будемо сподіватися, що розум правоохоронних і природоохоронних структур переможе жадібність і корупцію, і ми з вами зможемо зберегти рибу в наших річках. На закінчення, що б Ви хотіли побажати?

- Шановні рибалки та любителі відпочинку на водоймах, звертаюся до Вас, і прошу в цей період року шанобливо і дбайливо ставитися до риби, яка готується до нересту. Допоможіть захистити майбутнє наших водойм - не допускайте варварського вилову риби в період нересту! Не залишайтеся байдужими до порушень природоохоронного законодавства та у разі виявлення фактів браконьєрства на водоймах повідомляйте про них за телефоном «Гарячої Лінії» Держрибагентства 0-800-50-52-50, або Поліції тел. 102. Адже від того як пройде нерестова компанія залежить майбутнє наших водойм!

Прес служба Асоціації рибалок України

 

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка

Насамперед для вас необхідно знати — Україна природно обдарована Богом і саме рибальство на нашій землі – це майже опій! Дніпро, Дністер і Дунай в нашій країні тісно переплетені з малехонькими річками і струмками. Величезні водосховища, лимани і моря, гірські озера і комерційні ставки, річки і канали – для риболовлі в нашій країні є маса місць. Найкрасивіших і дивовижних. На цій сторінці я намагався зібрати найбільш цікаву інформацію на тему наші водойми. Риболовля в Україні це найкраще задоволення в світі.

rybolovlia v ukrain

У нашій країні для риболовлі придатні тисячі водойм. Найбільше річки і струмки. Уявіть собі, їх в Україні 71139! Величезна цифра, але для риболовлі підходять не всі. струмки, в яких не водяться риби, а і річки, в яких рибу ловити заборонено! (Наприклад, це Прип'ять і її річкова система Уж, Брагинка, Сахан, Ілля Із струмків вода надходить в дрібні річки, ті в собственную чергу живлять більш повноводні і т.д. Великі Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг і Сіверський Донець течуть переважно з північного заходу на південний схід, збираючи водостік з більш дрібних. Кінцева баста їх перебігу це моря Чорне та Азовське. Основні свойства річкової системи наступні:

Невеличка статистика по ставкам озерам, лиманам та водосховищам

На території нашої країни знаходиться понад 20000 этих водних об'єктів. З их більш 7000 мають площу 0,1 кв. км. і більше, а 43 більше - 10 кв. км. Є солоні і прісні, заплавні і кар'єрні ... Найбільше озеро - Ялпуг, його водне дзеркало має площу 149 км. кв.

Якщо відштовхуватися від початку 2014 року, то в Україні були наявні 1103 водосховища. Загальна площа водних дзеркал - 247586 гектарів, в их знаходиться 55315,8 млн. М³ води. Найбільша кількість водосховищ знаходиться в річковому басейні Дніпра - більше 45%, або 498 штук. Найбільше за розозміром - Кременчуцьке (2252 кв. Км), найбільше за вмістом води - Каховське (18180 млн. М³)

 

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка

Пічкур дунайський - невелика прісноводна риба мілководних річок передгірної зони. Один з семи видів роду у фауні України. Ендемік басейну Дунаю. Відзначений на території Австрії, Болгарії, Чехії, Німеччини, Італії, Румунії, Сербії, Словаччини та Словенії. В Україні зустрічається поодинокими особинами в річках Закарпаття (Ріці, Боржаві, Тересві, Шопурці) та Буковини (Сіреті). Промислового значення не має.

03 20 pichkur1

Тіло видовжене, низьке, не сплюснуте з боків. Хвостове стебло довге, тонке, майже циліндричне, його висота завжди менша за ширину. Груди і горло повністю вкриті лускою. Вусики довгі, виходять за задній край ока і зазвичай досягають заднього краю передкришки. Максимальна довжина тіла 11-12 см, маса до 30 г, тривалість життя близько 5-6 років. Верхня частина тіла від зеленкувато-сірого до червонувато-коричневого кольору, нижче - світлішає до жовтуватого на череві. Позаду спинного плавця дві-три поперечні темні плями. 7-10 великих округлих темних плям розташовані вздовж бічної лінії, по одній добре помітній білуватій або жовтуватій плямці є вище і нижче основи хвостового плавця з кожного боку, а на спинному і хвостовому плавцях по два ряди темних плямочок.

Пічкур дунайський - донна риба стрімких, добре насичених киснем, чистих мілководних річок передгірської зони, яка дуже чутлива до забруднення води. Зазвичай тримається поодинці або маленькими групами. Завдяки досить пістрявому забарвленню добре маскується серед дрібного або середнього за розмірами каміння на глибині 0,5-1 метр, де майже не рухаючись може залишатися практично весь світловий день. Розмноження відбувається в травні-червні. Нерест порційний, починається при температурі води 11,5°С і відбувається в прибережних ділянках з помірною течією на глибинах 7-20 см. Ікра клейка. Живиться водоростями і дрібними бентичними тваринами (червами, личинками комах тощо).

Довідкова інформація:

Пічкур дунайський з 1994 року занесений до Червоної книги України як зникаючий вид. На території нашої держави його вилов повністю заборонений. Також цю рибу занесено до Червоної книги Австрії, Греції, Угорщини, Румунії та Словаччини. Крім цього, пічкур дунайський перебуває під охороною Бернської Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі та Міжнародного союзу охорони природи.

Розрахунок за незаконне добування пічкура дунайського здійснюється відповідно до постанови КМУ від 07.11.2012 №1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)». Так, компенсація за одну виловлену особину цієї риби становить 205 грн.

Джерело: ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

 

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка

Ловля хижака на живця ( написано своїми словами)

Весна пора року коли все оживає та цівіте разом з цим починає свою активність риба у ставках та водоймах. Рано в ранці коли сонце ще не зійшло на полювання випливають хижаки до них відносяться щука, окунь, судак мандруючи по глибинам озера вони хижаки шукають собі здобич це зазвичай квола або підбита риба або мальок наприклад верховодка, мізерна плотва, тюлька.

Хижак неспіща підпливає до здобичі та блискавично нападає та проглочує жертву. Тепер розкажу вам хлопчики та дівчатка яким способом можна спіймати самому цих кмітливих та зажраних риб.

Самий кращий спосіб на живця тільки живого (напівмертвого)

Короче ідемо на базар якщо є гроші і купляємо там малька у самой красівой продавщіці риби, вибираємо не великих не більше лодоні а можее і більше говорять що сука та судак може заковтнути здобич більшу за своє тіло це просто піздєц як так можа яб так сам не змог, а ви про це шо думаєте) для цього підійде такий вид малька як карасики чи плотвички ще й і бички є то обще монстри щука їх особливо обожнює

lovlia khyzhaka na zhyvtsia.

Короче з довольним лицем ми купили малька і їдемо на риболовлю коли приїхали вибираєм місце там де поглибше а бо там де ями хижаки там завжди тусуються можна для початку прикормити макухою або зварити кашу з додаванням ваніліну.

Прикормили далі берем свій спінінг або вудку ципляємо живця на відвід до речі відвід повинен десь 10-15 см гачки повинні буди закалені короче хороші щоб не поламалися ще повинен буди повідеь сталевий щоб не перекусили а то кусає добре у щуки зуби піздець які гострі.

Далі беремо малька и зачепляємо його за хребет пробиваємо спину повністю щоб не злетів при закиді далі опускаємо його в воду щоб перевірити чи плаває, якщо все нормально то закидаємо на місце там де закормили та чекаємо клювання. Ось і все вдалої всім риболовлі та та великих трофеїв.

 

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка

з початком березня риболовля на хижаків стає на порядок цікавішою, оскільки ці види активно готуються до наступу нересту. Найбільш активно, до цього періоду готується саме щука, що дедалі ближче підходитиме до прибережної зони та на порядок активніше реагуватиме на подану у правильну ділянку принаду.

shchuka naperedodni nerestu

Щука у березні

Ще по останній кризі на водоймах країни спостерігається значне оживлення місцевої фауни, і у той час як метаболізм коропових зростатиме поступово, щука розпочинає активне полювання аби відновити силу перед нерестом що очікується вже на початку квітня. У цей час щука дедалі частіше спостерігатиметься поблизу берегової смуги, віддаючи перевагу більш-менш глибоким ділянкам, що поросли очеретом. Свою здобич у річках вона особливо ретельно шукатиме у тихих водах широких заплавів та донному рельєфі. У озерах хижачка розосереджується по всій площі, поступово наближуючись до найбільш порослих частин прибережної ділянки по мірі подальшого потепління.

Відтак, шукати щуку, як велику, так і не дуже, варто на заглибленнях від 1,5метрів, на найбільш рельєфних ділянках, що всіяні коряжником або великим камінням, що дозволяють рибі успішно полювати з засідки. Значна частина хижаків, у часи весняного переднерестового жору скупчується на ранкових маршрутах мирної риби. Атаки хижачки ставатимуть все більш азартними, молоді особини час від часу женуться за зграями дрібних коропових, що дуже добре для спінінгового лову. Великі ж особини, особливо самиці в яких дозріває ікра, годуються лише дрібними рибами, самці також віддаватимуть перевагу невеликим принадам. Виходити за щукою варто з самого ранку, приблизно через годину після світанку, коли кормова риби щуки відправляється на пошуки їжі тими ж самими бровами що і взимку. Саме в таких місцях щука чекатиме на свою здобич.

Снасті на щуку

Ще до початку весни, цього року водойми звільнилися від крижаного шару, а рибалки дістали спінінги та поплавкові вудлища. Для щуки по відкритій воді нічого кращого аніж спінінг не придумаєш. Вудлища краще брати швидкого ладу, класу лайт або ультралайт, довжиною до 2,7 метрів, аби дістатись кордонів високої рослинності. Жилки або шнури наразі підбираються найбільш безпечного діаметру, оскільки уважність хижачки помітно знижена. Котушки використовуються здебільшого типорозміром 2500-3000, оснащені якісним гальмом зворотного ходу та максимально рівномірно укладеною жилкою.

Принади на щуку

Серед основних принад можна виділити 3 найбільш популярні: воблери, коливні блешні та силіконові. За використання ультралайтових спінінгів поблизу берегу немає нічого кращого аніж твістери або віброхвости на рухомих джиг-голівках. Блешні найкраще проявлять себе у бровах та поблизу коряжника. Великі воблери наразі використовуються ріже, оскільки ікра та молоки хижачки давлять на шлунок, що змушує її годуватись частіше, проте невеликим порціями. Бажаємо вам приємно провести час за улюбленою справою. Ні хвоста, ні луски!

Джерело: trofey.net