Рейтинг: 4 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда не активна
 

Як правильно чистити зброюЯк правильно чистити зброю

Щоб уникнути недомовок, відразу скажемо, що в цій галузі знання існує маса легенд, міфів і думок. Найбільш радикальне з них: чистити зброя-шкідливо. Його, як правило, дотримуються ті, хто занапастив стовбур або затворну групу неправильними діями, припустимо, невірним вибором мастила. Або - будете сміятися - власники моделей з вкрай утрудненою розбиранням / збіркою і доступом до казенника.

Автор належить до групи «помірних», які вважають, що надмірне захоплення чісткой- мастилом, особливо без критичного осмислення суті процесів, теж до добра не доводить. Пов'язано це в основному з давнім досвідом, коли в розпорядженні стрільців були гас (потім спрей WD-40), лужний склад та нейтральне масло. Обслуговується за допомогою цих компонентів зброю вірно служило і служить багато десятиліть, виходячи з ладу з причин, не пов'язаних з застосовуваної хімією і частотою гігієнічних процедур. Зазначу, правда, що все це відноситься до серійним вітчизняним рушниць, нехай і висококласним, а також до цивільних версіями армійської Стрелковку - ОП-СКС, «Тигр», численні «калашоіди».

З появою на наших прилавках спеціалізованої хімії, особливо аерозольної, все ще більш спростилося. Скажімо, той же легендарний «Баллістол» дозволяє після насиченого стріляниною і дощем дня просто протерти все залізо, залити його зовні і всередині цих спреєм і ні про що більше не турбуватися до самого будинку, де вже займатися чищенням в більш комфортній обстановці.

І, нарешті, «максималісти», найчастіше шанувальники високоточної стрільби. Люди такого складу практикують грунтовність у всьому. Застеленому газетками столу вони, як правило, вважають за краще нехай компактний, але все ж центр для чищення. Наприклад, такий, як на фото, вкрай недорогий Portable Maintenance

І з ними важко не погодитися. Подивіться, наскільки все продумано і зручно зроблено.

Коли читаєш рекомендації прихильників «високоточкі», диву даєшся посидючості і скрупульозності, чисто науковому підходу до видалення різних типів забруднень. Уявляєте, який практичний досвід і хірургічну вивіреність рухів треба мати, щоб за допомогою абразивних паст знімати обміднення на матчевих стовбурах !? В арсеналі їх прийомів, наприклад, підбір хімікатів для чищення різних ділянок патронника, методики, що передбачають особливу чистку після кожного пострілу, використання речовин, нейтральних до одним стовбурах, але буквально розчиняють метал інших. Словом, якщо є палке бажання стати справжнім стрільцем "Бенчрест", не варто займатися партізанщіной- виходите з лісу до людей і запрошуємо до колектив професіоналів-однодумців. Тим більше, що "Бенчреста" без регулярних змагань не буває.

Для основної маси людей все це знаходиться десь по той бік добра і зла. Тому давайте керуватися відомим з математики умовою «необхідно і достатньо». Не зупиняючись на ази попередніх процедур, на кшталт необхідності розрядити і розібрати зброю, підготувати всі необхідні аксесуари і т.п.

Основні етапи при чищенні зброї

Заливка лужним складом (розчинником) всього і вся, що контактувало або могло контактувати в процесі пострілу з капсулем, гільзою, кулею і, звичайно, пороховими газами;
Власне чистка;
Змащуваняя зброї.

Для абсолютної більшості випадків і не ексклюзивної зброї цілком достатньо вже згаданого «Баллістола» або широко відомого «Hoppes No. 9».

Перший надзвичайно зручний в застосуванні, оскільки виконаний у вигляді аерозолю, цілком успішно справляється з усіма забруднень, включаючи освінцовку і обміднення, при цьому абсолютно безпечний. Причому не тільки для дерева або пластика ложа, але і для ваших рук. Більш того, за твердженням виробника і численних користувачів, має бактерицидну і взагалі моторошно благотворним для шкіри дією. «Hoppes», навпаки, дуже токсичний, тому авторові не дуже подобається його порівняно рідкісний аерозольний варіант. Дозу можна хватануть навіть на свіжому повітрі. Зі своїми прямими обов'язками справляється відмінно, мабуть, краще «Баллістола».

Існує ще маса сучасних препаратів схожого дії, є набагато більш ефективні, наприклад, склади Shooter's Choice, але багато хто з них вузько спеціалізовані. Наприклад, їх можна використовувати тільки для стовбурів з нержавійки. Якщо ви власник такого, не дуже масового, зброї, уважно вивчіть рекомендації виробника.
Отже, обраний нами склад наноситься на все що підлягають чищенню місця - канал ствола, затвор, дзеркало (у гладкоствола), деталі газоотвода, стовбур зовні - на 5-6 сантиметрів від зрізу. Ми залишаємо все господарство відмокати на 10-20 хвилин.

1.Шомпол

Якось давно повелося, що для нарізної зброї він повинен бути цілісним, для гладкоствольного- без різниці, але частіше складовим. Підхід правильний, враховуючи калібр: хіба мало що може трапитися в довжелезній трубці, внутрішній діаметр якої менше сантиметра, тому вимоги до міцності в першому випадку підвищені.

Матеріал шомпола теж різний. Для гладкоствола цілком підійдуть дерево, латунь, для нарізної тільки метал, обов'язково в оплетке, хоча в продажу є міцні на вигин і при цьому порівняно безпечні вироби з нержавіючої сталі. Ні в якому разі не використовуйте алюмінієві девайси, що покриває їх оксид по абразивним властивостями не поступиться товченої цегли.

Ще одна обов'язкова умова для нарізних стволів: сам шомпол повинен вільно обертатися на встановленому в рукоятці підшипнику, щоб чистячі пристосування при зворотно-поступальному русі йшли строго по нарізу.

Власне, в ідеалі ці варіанти виглядають приблизно так:

Зліва шомпол для гладкоствольних калібрів, двосекційний, довжина 86 см, в комплекті йде класична насадка-Вішер SL. Справа шомпол для нарізної зброї .35 кал., 9 мм і вище, односекційний, з підшипником, довжина 91 см.

2.Вішер і патчі

Патронник і зріз стовбура - це «священні корови», і звертатися з ними потрібно відповідно. Тому рух шомпола з протиральним матеріалом (патчем) завжди йде в одну сторону - від казенника до дулу. Саме введення повинно бути надзвичайно акуратним, а забруднене патч по виходу зі ствола обов'язково видаляється з вишера. Дуже зручно це робити з Вішеру сучасної конструкції.

Порівняйте: зліва класичний тип, знайомий практично всім стрільцям, праворуч - латунний .22/.223 кал

Погодьтеся, на останній дуже зручно наколоти фірмовий або саморобний патч (квадратний або круглий шматочок бавовняної тканини, підібраний під калібр), який на виході зі ствола просто відвалиться і впаде в дбайливо підставлену посудину.

Зрозуміло, що зворотний рух має бути не менше акуратним, щоб не пошкодити нехай навіть м'якої латунню ребра нарізів у зрізу стовбура. Це призведе до втрати купчастості будь-якого нарізної зброї, в тому числі пневматичного.

Гладкоствольної дефекти зрізу теж не додадуть влучності. А Вішер тут волею-неволею доведеться використовувати традиційний, в проріз якого протягується і нещільно накручується підходяща за розміром ганчірочка.

3.Направляющіе для чищення

Кілька неоднозначні пристосування, як раз і службовці для захисту патронника, пульного входу і зрізу стовбура у нарізної зброї.

Почнемо з другої, для зрізу стовбура. Область її застосування вкрай вузька, в основному для деяких моделей, і все тому, що, як ми пам'ятаємо, стовбур чиститься тільки від скарбниці до дулу. Існують гвинтівки, де виробник, ніби навмисне, зробив все, щоб ускладнити доступ до казенника. Але і тут краще не вдаватися до перевернутої на 180 градусів технології.

Напрямні, що вставляються замість затвора, на думку авторитетних стрільців, за поодинокими винятками, не дають точного центрування шомпола, оскільки зроблені універсальними під певний калібр. Тим часом, у кожної гвинтівки є свої характерні особливості. Словом, від капати реагентів УСМ простіше захистити ганчірочкою, а шомпол центрировать на око, головне - не поспішати і не нервувати. Або вдумливо, знову ж таки не поспішаючи, підібрати направляючу строго під свою зброю.

4.Йоржик

Тут теж вистачає нюансів. В принципі, слід запам'ятати дві речі: не використовуйте м'які полімерні щіточки (не плутати з «пуховки»), щедро сіють скрізь відірвані щетинки, і сталеві йоржі для нарізних стволів. Тільки жорсткий нейлон і мідь або латунь. Для гладкостовола при знятті освінцовкі і жорсткого нагару застосування сталевих сітчастих пристосувань цілком допустимо.

На фото: йоржики латунні і з жорсткого нейлону під .30 і 12 калібри, а також пушок, що служить як для змащування, так і для видалення надлишків олії.
Існують ще йоржики для чищення патронника. Як правило, вони йдуть в складі миючих наборів, але можна і придбати окремо, навіть на ручці.

І ще одне важливе правило: йоржики використовують тільки на суху, інакше вони тут же покриваються абразивними частинками і лише посилюють процес руйнування дзеркала стовбура.

5.Палочка-виручалочка

Без цього пристосування ви точно не обійдетеся. По суті, це такий собі мініатюрний гібрид лопатки і зубочистки, вирізаний з дерева. Саме їм, іноді з підмотавши ганчіркою, ви будете вичищати бруд з питаннях місць, яких в зброю вистачає, або акуратно знімати залишки міді з дзеркала торця ствольної коробки (де бойки).

Завершальний етап чищення зброї

Різні деталі в залежності від конфігурації відтирати паличкою, губкою, ганчіркою. Після зникнення забруднень протираємо насухо, рясно змащуємо нейтральним маслом, знову протираємо і тепер уже змащуємо, що називається, тонким шаром. Потроху капає в отвори бойків гладкоствола. Зрозуміло, що конкуренція змушує виробників ворушитися і випускати найширшу номенклатуру розчинників і масел. Якщо хочеться їх підтримати і зробити все по «феншуй», можете купити і застосовувати мастила, скажімо, окремо для стебла або упорів затвора або ще що-небудь в цьому ж дусі. Але, загалом і в цілому, навіть вітчизняні нейтральні рушничні масла, той же «Беркут», цілком працездатні.

Благословенні власники класичних дробовиків-переломок і інших кіплауфов, а також сучасних напівавтоматів. Іншим складніше - ствол не отстегнешь, і тут здорово міг би виручити вже згадуваний фірмовий центр для чищення. Основне правило: у верстаті або просто на столі, стовбур повинен дивитися вниз, щоб вся гидота витікала не в механізми зброї.

Отже, наколює на Вішер патч (накручуємо ганчірочку) і в одне неквапливий рух проганяє шомпол вперед. Скидаємо забруднене патч, акуратно виймаємо шомпол. Чергуючи патчі з йоржиками (тільки на сухих стовбурах). Вичищаємо патронник обертовими рухами, ні в якому разі не намагатися заштовхати спеціальний йоржик в кульний вхід. При необхідності обробляємо стовбур миючим складом ще раз.
І так, поки не доб'ємося результату. Професіонали уважно оцінюють забруднення, застосовуючи залежно від їх видів спеціалізовану хімію.

Для звичайного стрілка все це цікаво більше в теоретичному плані. Або при зміні боєприпасу. Щоб можна було сказати: «Ось це бруднуля!» І більше з ним не зв'язуватися.

Завдання у нас проста: незалежно від того, синіє чи на патчах мідь або виявилися матові залишки поліетилену гільзи, треба домогтися, щоб очищуючий матеріал на виході не відрізнявся від того, що був на вході. От і все. Залежно від ступеня забруднення всі процедури можуть зайняти і десять хвилин, і годину часу.

Нарешті, патчі з'являються зі стовбура невинно чистими. І приходить черга нейтрального масла. По-великому рахунку їм ми видаляємо вже не стільки бруд, скільки залишків миючих речовин, в тому числі з мікропор металу. На патчах знову з'являться підозрілі сліди. Після їх зникнення на став сухим стовбур наносимо тонкий шар нейтрального масла злегка змазаним патчем, ганчірочкою, пушком. Або який консервує склад - в залежності від ваших цілей і завдань. Наприклад, Rust Prevent Corrosion Inhibitor або Elite Hoppe's GO4.

Вкрай бажано повторити другий етап чищення (з нейтральним маслом) дня через три-чотири, максимум тиждень. Саме стільки в середньому триває випотівання залишків забруднень з найглибших мікротріщин.

Ще раз хотілося б повторити. При Сучасний збройовому різноманітті уважно читайте рекомендації виробника, якщо у вас стоїть, скажімо, нержавіючий або хромо-молібденовий ствол. І підбирайте чистять склади, особливо агресивні, виключно виходячи з ними. Не завжди довіряйте думкам з Інтернету, якщо уважно вчитатися, вони часто суперечать один одному. Словом, будьте уважні і обережні.